Az MTA Történettudományi Intézete kutatóinak és egyetemi történész professzoroknak az előadásait Nagy Györgynek a magyar történelem érdekes, nem mindig közismert eseményeiről szóló kis történetei színesítik, amelyek a Vereckei hágótól a Corvin közig, a Morvamezőtől Világosig elkalauzolnak a magyar történelem legfontosabb helyszíneire. (Az első 6 rész megnézhető az oldalon.)
Former top Secret MilitaryHospital and Nuclear Bunker.
A jórészt csak városi legendákból ismert Sziklakórház - a korábban LOSK 0101/1 rejtjelszámú szigorúan titkos kórház és atombunker - hazai történelmi és nemzetközi szintű szenzáció.
Farkas Gábor (55 kredit 2011, ismételten 55 kredit 2012.06.13.)
1977-78-BAN VOLT KATONA A 3. SZÁZADNÁL
-------------------------------------- Eszlari Róber (110 kredit, 2017)
1971-1973 években szolgált
az MN5011-es alakulatnál az ellátószázadban.
SilverRose RÁDIÓ
NYÍTÓLAP
Mély fájdalommal tisztelgünk Mályinka János emléke előtt.
Mályinka János a 80-as évek végén főtörzsőr mesterként szolgált az ellátószázadnál, a ruházati szolgálatnál. Debrecenben született 1955.02.27-én. Férfiszabó volt a szakmája. Az MN 4011-nél végezte el a tiszthelyettes képzőt. A Bolyai János Katonai Főiskolára járt. Jó kolléga, a sorkatonákkal tisztességesen bánó hivatásos katona volt. Nyugodjon békében.
FaceBook link: https://www.facebook.com/mn7980/photos/a.10150273620602608/10159691309872608/
Újabb képeket kaptunk. Most Bodor Jánostól aki a 70-es években szolgált az MN7980 szállítózászlóaljnál.
Képeket kaptunk a "hó csapat" egykori tagjától.
Rózsa hónvéd
Szép napot!
Én Illés Attila István vagyok, 1986 - 1988 között voltam itt sorkatona.
Nagyon sok jobbnál-jobb igazi embert és bajtársat ismertem meg itt. Nem mellesleg mi voltunk a híres hó csapat 1987 január 12.-től
és a Kiskunlacházi papírgyár tűzénél kirendelt csapat is.
Vámosi Árpád visszaemlékezése aki 1967 és 1969 között volt sorkatona a Budapesti Tüzér utcai Mátyás laktanyában.
Tisztelt MN7980 Katonai Emlék oldal.
Ez úton szeretném közzétenni az alakulatról szóló emlékeimet és a 2 db fényképet.
1967 november14-én vonultunk be összesen 103 an a Tüzér utcai Mátyás laktanyába az MN 7980 számú alakulathoz, majd 1969 október 21 én szereltünk le.
A bevonultatott korosztály 44-tö 49ig születettekből állt. Zömmel gépkocsivezetők és autószerelők voltunk. A bevonuláskori parancsnokaink akikre még emlékszem az alábbiak voltak: (Akkor a rangjelzés utáni a helyes megszólítás "elvtárs"volt)
Sós Szilárd küldte az alábbi újságkivágást és néhány sort levélben.
Tisztelt MN7980 Katonai Emlék Weboldal.
Szeretném közzétenni az emlékoldalon az alábbi képet.
1986-88. (16 hónap) voltam a Kinizsiben honvéd.
Az augusztusi avatás ebben az évben központi rendezvény volt a budapesti laktanyák új katonái részére a Felvonulási téren.
A Dózsa György úton mellettünk a Petőfisek díszkatonái voltak, de a fotós elment mellettük és minket 7980-asokat fotózott le,
(középső képen, én a jobboldali honvéd vagyok.)
kerültünk az újságba. Sajnos az újság nevére nem emlékszem.
Szlatinai örnagy idejében voltam katona.
Köszönöm az emlékezés lehetőségét, szívből gratulálok az emlékoldal létrehozásához !
Bátonyi Pál alezredesről az MN7980 volt parancsnokáról.
Az alábbiakban közölt írást és képeket Ifjabb Bátonyi Pál bocsájtotta a weboldal rendelkezésére.
Bátonyi Pál alezredes úr emlékére.
Magyarországon Szatmárnémetiben született 100 éve, azaz 1916-ban a parancsnok úr. Apai ágon polgári-értelmiségi, illetve német eredetű és nevű volt családja, de már nagyapja is csak magyarul tudott. Anyai ágon nemesi-értelmiségi (csíkszentkirályi Andrássy), székely-magyar származású volt családja. Iskoláit Szatmárnémetiben a román megszállás után kezdte, így megtanulta a román irodalmi nyelvet is. 12 évesen Nagyszebenben folytatta iskoláit ahol megtanulta az irodalmi németet és a helyi szász nyelvet. Hamarosan Szatmárnémetiben sportolni kezdett. A román bajnokság másodosztályában szereplő Olimpia CFR labdarúgó csapatának 1934/1935-ös szezonja óta volt kerettag, majd a vasutasok kiválásával a szatmárnémeti Olimpia kiemelkedő magyar nemzetiségű labdarúgójaként szerepelt különböző, a vezetők által megálmodott román neveken. Az újságokban megjelent csapat-összeállításból a csapat tagjai sem tudták néha, hogy ki is fog játszani az nap.
A hitleri Németország terjeszkedése figyelmen kívül hagyásával a Csehszlovák Köztársaság és a Román Királyság a Magyar Királyság szomszédságában akarta bizonyítani katonai együttműködését. A katonai barátság helyszíneként Szatmárnémeti városát szemelték ki. A nagy ünnepléssel és katonai pompával 1938. június 9-11. között megrendezett katonai versenyekre csehszlovák részről a 45. „România” gyalogezred, míg román részről a Szatmárnémetiben állomásozó 87. „Cehoslovacia” gyalogezred katonái vettek részt. A katonai versenyekre a román ezred laktanyájában került sor, melyre a város előkelőségeit is meghívták. Itt került lebonyolításra a nagy érdeklődéssel várt „legkatonásabb” versenyszám az 5 km-es menet-felszereléses futás. A számot a román tisztek büszkeségére az ezred német nemzetiségűnek nyilvánított katonája nyerte meg. A város jelenlévő vezetői azonban jól ismerték a győztest, aki a román hadseregbe bevonultatott, de a város sportéletének jeles magyar nemzetiségű tagja volt. A magyar-román katonai vegyes bizottság megállapodásának megfelelően 1940. szeptemberében a magyar állampolgárokká vált személyeket leszerelték. Így a román hadseregből tizedesként leszerelve és újból magyar állampolgárként elindult haza Szatmárnémetibe.
A kolozsvári egyetem 2. féléves hallgatója volt, amikor 1941. áprilisában behívták Désre a 26. gyalogezredhez tartalékos tanfolyamra, ahonnan 2 hónap múlva Budapestre került 2 hónapos tiszti tanfolyamra. 1941. szeptemberétől a 26. kerület Parancsnokságán szolgált, mint leventeoktató szakaszparancsnok Besztercén 1944.októberéig. Közben 1942-ben alhadnagy, 1944-ben hadnagy, majd főhadnagy rendfokozatot kapott és elvégezte a főtiszti tanfolyamot Budapesten és Léván. Felsőendréden tiszti gyűjtőben készült a frontra 1944. végén, majd 1945. 03. 19-ig Epöl mellett a 42/3. zászlóalj 8. század. parancsnokaként egy támpontot védett sikeresen. Ekkor megsebesült és Győrben, majd Bécsben ápolták. A háború utolsó napjaiban egy sebesültekből összeállított század parancsnokaként a szovjet arcvonalból elvonult századával amerikai fogságba az ausztriai Krumauba. Az amerikaiak május 11-én közölték, hogy aki akar, hazamehet és a jelentkezőket átadták a szovjeteknek, akik Rjazanyig vitték őket hadifogságba. A hadifogságban, főleg kőbányában és erdőkitermelésen dolgoztatták 1947. május 4-ig. Az egyik altáborban, ahol főleg német tisztek mellett néhány magyar is dolgozott, moldvai román őrség volt. Az altábor orosz parancsnoka szinte mindent ellopott a hadifoglyok és az őrség ellátmányából. Az éhező-fázó embereket az mentette meg, hogy jött egy ellenőrzés és annak vezetője tudott németül, így a németül, valamint románul tudó Bátonyi Pál által előadottak alapján az őrség, illetve a hadifoglyok közös panaszára elvitette a táborparancsnokot.
Hadifogságból hazatérése után leszerelték, de 1948. május 1-vel visszahívták a hadseregbe. Kísérleti tiszti tanfolyam után az 1. önálló lövész zászlóaljnál szakaszparancsnoki, majd századparancsnoki beosztásban dolgozott Várpalotán, illetve Piliscsabán. 1949. május elsejével előléptették századossá. 1950. végétől a Tudomány Egyetem Gyalogos Tanszékén, majd a Hadtáp Tiszti Iskolán szolgált Budapesten 1956. szeptemberéig. Közben 1952. április elsején előléptették őrnaggyá. 1956. szeptember 30-tól a HM személyügyi rendelkezési csoportjába került, majd november 20-tól az első karhatalmi ezredbe osztották be. 1957. májusától az Eü. Továbbképző Intézetben dolgozott Budapesten. 1958-1962. között levelező tagozaton elvégezte a Zrínyi Miklós Katonai Akadémiát lövész szakon.
1961. szeptember 30-val nevezték ki a 3. Önálló Gépkocsizó Szállító Zászlóalj törzsfőnökévé, azaz a MN 7980-hoz, ahol 1962. július 1-vel alezredessé léptették elő. 1964. július 1-vel nevezték ki a MN 7980 parancsnokává. A többségében Csepel-344–es tehergépkocsikkal felszerelt zászlóalj bonyolította le a honvédség központi közúti szállítási feladatait. Kötelező feladatként együtt kellett működni a szovjet hadsereg hadosztály erejű budapesti szállító alakulatával. A szovjet alakulat parancsnoka Pavlenko ukrán ezredes volt. A sportszerető Pavlenko kihívta a magyar alakulatot egy röplabda és labdarúgó összecsapásra. A röplabda mérkőzést a szovjet csapat simán megnyerte. A szovjet laktanyában tartott labdarúgó mérkőzés félidejében a magyar csapat 1:0-ra vezetett. Ekkor megkérdezte Pavlenko a legjobban játszó magyarok neveit. Mikor meghallotta földhöz vágta a sapkáját és megtaposta azt. A magyar csapat simán nyert. Az elhangzott nevek pedig a zászlóalj sport századának katonái voltak, akik az NB I-ből bevonultatott sorkatona labdarúgóként vállalták ezt a mérkőzést. Ha jól emlékszem Kozma, Pintér, Pusztai, Ruzsinszky is a csapat tagja volt. Bátonyi Pál alezredes az MN 7980-tól vonult nyugdíjba a felsőkor határ elérésével 1971-ben. Utolsó katonasággal kapcsolatos tevékenységeként a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán haditechnikai fejlesztést végző román tisztek munkáját biztosította magyar-román fordítóként 1987-ben. 1997-ben hunyt el.
Calling all AMD-65 owners and users! Felhívás minden AMD-65 tulajdonosnak és használónak!
The main designer is Zala Karoly (Karoly Zala).
He is nearing 80 years old.(IN 2016) I want to show him that there are fans and users of the weapon all over the world.
What I need from owner or user of an AMD-65 is a picture from the AMD, and a state/country, maybe a nickname. If you would like to be in the photo holding your gun that is even better, but not required. Read more ... >>>
Felhívás minden AMD-65 tulajdonosnak és használónak!
Mivel az AMD-65 betöltötte az 50 évét, és a fő tervezője, Zala Károly nemsokára betölti a 80. évét (2016), ezért egy nagyszerű gesztussal szeretnénk megemlékezni a kerek évfordulókról, és megörvendeztetni a tervezőt.
Szeretnénk, ha mindenki küldene egy képet a saját, vagy napi szinten általa használt AMD-65-ról, és hogy ezt a világ mely szegletén használja (ország/állam). Természetesen név, arc, sorozatszám nem kell látszódjon a képen, illetve a fegyver lehet akár gázriasztóvá vagy hatástalanítottá szelídített is már.
A képeket egy külön galériában fogjuk bemutatni, hogy ezáltal is közösen ünnepelhessük a fegyvert és tervezőjét!
A képeket e-mailben az info@kalasnyikov.hu címre kérjük elküldeni! Köszönjük!
Egy szubjektív írás a Magyar Néphadseregről benne a MN7980 Katonai Emlék Weboldal képével és linkjével. (honvedelem.hu)
Tíz kevésbé közismert tény a Magyar Néphadseregről.
Magyar Néphadsereg – 1951 és 1990 között így hívták a Magyar Népköztársaság haderejét. Azt szokták mondani: mindenkinek van valamilyen emléke a néphadsereg katonáiról, illetve magáról a katonaságról. Következzen azonban most tíz kevésbé közismert tény ebből az időszakból – szokásunkhoz híven szigorúan szubjektív szempontok szerint.
1988. augusztustól 1990. februárig töltöttem a sorkatonai szolgálatot a Kinizsi Pál laktanyában. Eleinte elég rossz élményeim voltak, de ahogy jobban megismertük benn egymást és a körülményeket, már egyre jobb lett, a vége felé pedig már igazán furcsának tűnt, hogy vége lesz az egésznek. A feletteseim mind-mind nagyon rendes tisztek, tiszthelyettesek, illetve polgári alkalmazottak voltak. Igazán jó sorom volt mellettük. A törzs szakasznál Molnárné (százados) Irénke néni igen szigorú asszony volt, de nagyon emberséges. Majd a ruházati ellátó részen ...né Rózsika néni (polgári alkalmazott), nyugdíjazása után Lánczi Gabriella őrmesternő gondjai alá kerültem. Miután ő is áthelyeztette magát a Tököli Büntetés végrehajtáshoz, Török zászlós és Gelencsér János főtörzsőrmester mellé kerültem beosztásba. Oda helyezték Katona István őrmestert is, akivel jó barátságot kötöttünk. Sajnos azóta sem hallottam róla semmit. Magyari Attila őrmester (vele már beszéltem az egyik közösségi oldalon nem régen) ez után végzett a tiszthelyettes képzőn, és oda helyzték másik vezetőnek az ellátó szakaszhoz. Vele nagyjából egy időben került szintén oda Barna László őrmester is, akivel szintén jó barátságot alakítottunk ki. Sajnos róla sem tudok semmit. A szigorú, de jó beszólásairól híres Kovalek százados kedvelt ugyan, de kihasználta a munkámat az utolsó napig. :)
Imádott diktálni, nekem pedig gépelni kellett, de ha elgépeltem véletlenül valamit, akkor jött az: "Öreg, nem mégy haza, ha nem javítod ki, lehúzom a könyvedet!"
De azért kedveltem őt, mert nem volt rossz ember. Aztán ott volt a mindig jó kedélyű Mályinka János főtörzsőrmester is! Élveztünk ahogy beszélt:)
Nagyon jó beszólásai, poénjai voltak!
Vagy említhetném Kovács G. Lajos századost is, akitől rettegett mindenki! Szegénynek még gúnyneve is volt. :)
Na nem akarom ide leírni, hátha olvassa a fórumot! Bááár, nem volt csúnya elnevezés.
A parancsnok abban az időben Zsigmond Tibor őrnagy volt. Titkóné (polgári alkalmazott) volt a TÜK-ös. ...né Pannika (polgári alkalmazott) volt az élelmezésvezető.
Remélem minden névre jól emlékszem.
Régen volt már. :)
Tud róluk valaki? Esetleg látja közülük valaki ezeket a bejegyzéseket?
Újabb képek kerültek elő a múltból Pfahnl László jóvoltából. (1984 február 28. és 1985 szeptember 29. között készültek)
Nálunk voltak rendszeresítve a LIAZ konténerszállítók és az IFA Multicar is.
1971. 10. 14-én vonultam be sorkatonai szolgálatra az MN7980 állományába. Akkor még a XIII. Tüzér u. 56. sz alatt a Mátyás laktanya volt az alakulat székhelye. Jóval később kerültek át a Kinizsibe mert a Mátyás laktanyát lebontották. Helyére a Gidófalvy lakótelep épült. Az újonckiképzés végig a Tüzér u-ban volt. A harcászati kiképzést Rákospalotán kaptuk ha jól emlékszem a jelenlegi Ázsia Center mögötti területen.
Bevonulásunkkor a parancsnok Bátonyi alezredes volt, aki még abban az évben nyugállományba vonult és a helyét Polyóka alezredes vette át. Századparancsnokunk Hegedűs őrnagy volt.
Szakaszparancsnokunk Kelemen hadnagy és Bogoly hadnagy voltak. Szolgálatvezetőnk a képen is látható Kenyeres János zászlós volt.
Ha jól emlékszem 1972-ben kerültek a Mátyásba a Szállítmánykísérők is, valamint ideiglenes jelleggel az MN Gk.szín Parancsnokság állományába tartozó Terepes szakasz is.
1972 májusig teljesítettem szolgálatot a Mátyás laktanyában, mert akkor áthelyeztek az MN Gépkocsiszín Parancsnokság-hoz. Onnan szereltem le 1973. 11. 16-án.
Többször néztem már az MN7980 Facebook-os oldalát.
Tetszett és nagyon örülök, hogy ez az oldal létrejött.
Lehet, hogy sokszor szidtuk a sereget, morgolódtunk, de amit ott tanultunk az a javunkra vált.
Én a mai napig vallom: Kár lett volna kihagyni.
Bajtársi Üdvözlettel:
Szalai György (obsitos tizedes)
Igen gyerekek én is itt voltam 1981-1982 ben. Igaz nem a 7980 -as
alakulatnál hanem a 2319 es szállítmány kísérő csapatnál.
Nagyon kellemes jó érzés látni a képeket a múltról, sok emlék előjön ilyenkor az emberben.
Igazából most vissza gondolva a rossz emlékek is át változtak
kellemes jó emlékekké.Sajnálattal néztem a laktanya le dózerólását mert
nagyon sok kellemes emlék fűzött oda. Mint a kedves és nagyon jó főnök is
aki akkor még Pokol Miklós őrnagy úr,vezette csapat volt mellette
Hegedüs András,Bürszem György Vass József őrnagy úr
Gajdács,főtörzs úr .a Gyuri törzs úr.. Persze a 7980 nál is nagyon jó volt
a Karcsi bácsi / csók Karcsibá/ Breznyiczky százados úr aki mindig
versenyzett a Szmetán ezredes úrral hogy ki kárpitoztatta az UAZ-t. Én
amikor had gyakorlat előtt fényes zöldre fújtam a Csepel törzs buszom na az
jó látvány volt szegény Kovács Lajos főtörzs úr / Lüpen/ később
alhadnagy úr dobott egy hátast másnap egész nap a műhely előtt csiszoltam.Na
meg amikor át kellett telepíteni a vasúti kocsit adtunk a Csepeleknek jó
pár csörlő kötél bánja....
1981.februar 12-1982.augusztus 12.voltam a hotel kinizsi lakoja,a szallitoszakaszna,kerese azt a 12 .lehutot akikkel egynapon vonultunk be,Ecsegi Laci,Huber Jozsi,Novak Bandi,szolcsani Laci,Fodor,Jerabek,Janusewski,es elnezest a tobbi nev nem ugrik be,most volt 30 eve hogy leszereltunk,jo volna megtalalni titeket,egy kicsit nosztalgiazni,ha esetleg valaki benezne ide>>>>>
Aki katona volt anak tényleg van legalább egy nagy története amit szívesen elmesél (de inkább 101) ha arra vevő társaságot talál.
Itt a - Katonatörténetek - oldalon olvashattok és hozzá is szólhatok mások történetéhez. Én jókat nevettem rajtuk, ajánlóm nektek is.
(klick a fenti képre)
Magán katonai múzeum nyílt Kisbéren.
Rózsa Sándor
Békási Imre magángyűjteménye Kisbéren.
Június 9.-én Békási Imre meghívására érkeztem Kisbérre. A buszállomáson már várt a nagyon szépen felújított és karban tartott GAZ 69-os parancsnoki kocsi. A sofőr mellett fegyvertartóban az AMD 65 (Keserű Gorkij-65), a hátsóülésen pokróc végig terítve. Ez vitt engem és Szőrös Zoltánt a kalasnyikov.hu weboldal tulajdonosát a Békási szikvíz üzem telephelyére ahol helyt kapott ez a magán gyűjtemény.
Baromira megörültem, amikor véletlen rátaláltam erre az oldalra... 1988. augusztustól 1990. februárig voltam itt katona... éppen azzal a csapattal, akikről a fotósorozat elején van néhány kép... Kelemen Feri, Rózsa Sanyi, stb... és szépen beugrottak a nevek... a Rajna Tibor, a Görgényi Gábor, a Kovács G. Lajos... vele többször találkoztam még, mivel nagyon sok időt töltöttem honvédségi munkákkal...
szóval teljesen az oldal, a fotók hatása alatt vagyok.
Remélem még sok fotó, sztori kerül elő és válik közkinccsé... talán egyszer egy találkozó is létrejön :)
1987 februárjában vonultam be a seregbe, s mivel akkoriban még Pesten éltem - Pesten is születtem -, így természetesen nem számított mindennaposnak az hogy Pesti laktanyába is kerültem... Újdonsült katonatársaim körében természetesen ez azonnal egyet jelentett azzal, hogy "csókos" vagyok.
Újabb "Régi képek" Borsos Jánostól és Pehl Ferenctől
Sziasztok! Borsos Jánosnak hívnak 1985 augusztusa és 1987 márciusa között
voltam a Kinizsi hotel vendége.Az őrszakasznál szolgáltam ami a 3.század szinten volt.
Az aktuális heti híradás mellett a Célkeresztben magazin elindította haditechnika rovatát is. Ezúttal két eszközt mutatunk be. Az egyik a Gripen szimulátor, amellyel a pilóták mellett nézőink is a magasba emelkedhetnek. A másik eszköz a BTR harcjármű (5:43-tól) két típusa, amelyeket szinte mindenki ismer, de tudunk-e mindent róluk…?
A doni áttörésre emlékezünk
www.szeretlekmagyarorszag.hu
A 2. Magyar Hadsereg tragédiája szinte minden családot érintett, akik elveszítették az apát, a fiút, a testvér illetve a férjet. Ma van a doni áttörés 69. évfordulója. A 2. magyar hadsereg keleti frontra szállítása 1942. áprilisában vette kezdetét.
A hadsereg vezetője vitéz Jány Gusztáv m. kir. titkos tanácsos vezérezredes volt és egysége három hadtestből állt. Elsőnek a III. hadtest alakulatait, április 12-én indították, súlyos harcokban július 10-én érkeztek meg a Don folyó közelébe, a IV. és VII. hadtesteket is fokozatosan irányították ki a harctérre. A hadsereg teljes kiszállítása 1942. július 27-én fejeződött be. Bövebben >>>
....::: * :::....
Darvas Iván: Konsztantyin Szimonov - Várj reám Жди меня
Új elnökkel folytatják munkájukat a hagyományőrzők.
kormany.hu; Zrínyi Média 2011. december 1.
A Honvéd Hagyományőrző Egyesület a hagyományőrzés újraélesztésének élharcosa volt a rendszerváltás időszakában, s a szervezet azóta is a nagy elődök nyomán haladva tartja a zászlót- hangsúlyozta dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke az egyesület rendkívüli közgyűlésén december 1-jén. Dr. Szakály Sándor történészt a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnökévé választották. Bövebben >>>
A katonák hazatérnek 2. Military Reunions with Man's Best Friend: Dogs Welcoming Home.
Néhány bejegyzéssel lejebb már közzé tettem egy videót amin a hazaérkezett katonák feleségeit, szerelmeit, szeretteit és gyermekeit mutattja be ahogy a boldogságtól könnyes szemmel ölelik a rég nem látott férfit vagy katona nőt.
Most pedig a kutyákat nézzük meg ahogy az önfelett boldogságtól és az önzetlen szeretettől ugrálva arcot nyaldosva fogadják a végre haza érkezett gazdit.
Csernobili katonai roncstemető. The Chernobyl wreck military cemetery.
http://toochee.postr.hu
Ezeket a gépeket már nem lehetett megmenteni. A hadsereg által odavezényel helikopterek, teherautók, buszok és munkagépek olyan nagymértékben szennyeződtek, hogy a megtisztításuk többe került volna, mint a járművek. Tovább >>>
SMS Krediteket kaptam!
Rózsa Sándor
Köszönet Farkas Gábornak aki 1977-78-ban volt katona a Kinizsi laktanyában és küldött 55 kreditet. Ezeket az oldal ismertségének növelésére használom a www.gportal.hu főoldalán.
"Szia!
Remélem, hogy egy kicsit hozzá tudok járulni a honlap üzemeltetéséhez. Valamikor én is "Kinizsis" voltam. 1977-1978at írtak akkoriban és a 3.ik század tagjai közé tartoztam.Nagyon örültem amikor rátaláltam a honlapra,és kellemes, nosztalgikus hangulatba kerültem.
Üdvözlettel: Farkas Gábor"
Bibó István NYILATKOZAT, 1956. NOVEMBER 4.
Magyarok!
Nagy Imre miniszterelnök a ma hajnali szovjet támadáskor a szovjet követségre ment a tárgyalások folytatására, és onnan visszatérni már nem tudott. A reggel összehívott minisztertanácson a Parlament épületében tartózkodó Tildy Zoltánon kívül már csak B. Szabó István és Bibó István államminiszter tudott megérkezni. Mikor a Parlamentet a szovjet csapatok körülfogták, Tildy államminiszter a vérontás elkerülése végett megállapodást kötött velük, mely szerint ők megszállják az épületet, a benne levő polgári személyek pedig szabadon távozhatnak. Ő, a megállapodáshoz tartva magát, eltávozott. Az országgyűlés épületében egyedül alulírott Bibó István államminiszter maradtam, mint az egyedüli törvényes magyar kormány egyedüli képviselője.
Ebben a helyzetben a következőket nyilatkozom:
Magyarországnak nincs szándékában szovjetellenes politikát folytatni, sőt teljes mértékben benne akar élni a kelet-európai népek ama közösségében, kik életüket a szabadság, igazságosság és kizsákmányolásmentes társadalom jegyében akarják berendezni. A világ színe előtt visszautasítom azt a rágalmat is, mintha a dicsőséges magyar forradalmat fasiszta vagy antiszemita kilengések szennyezték volna be; a harcban osztály- és felekezeti különbség nélkül részt vett az egész magyar nép, s megrendítő és csodálatos volt a felkelt nép emberséges, bölcs és különböztetni kész magatartása, mellyel csupán a leigázó idegen hatalom és a honi hóhérkülönítményesek ellen fordult. tovább olvasás >>>
A NÉPHADSEREG című újságban jelent meg ez a képriport amit a mi laktanyánkban készítettek 1989-ben.
R.S.
Az első női különleges ügynök (1922)
Washington D.C., 1922. október 11. – Alaska P. Davidson személyében kinevezik az első női különleges ügynököt az FBI-nál.
A Federal Bureau of Investigation (FBI) 1908-as megalakítására azután került sor, hogy az USA Legfelsőbb Bírósága egy 1886-os per alkalmával realizálta, hogy az egyes államoknak nincs joguk szabályozni a határokon átívelő kereskedelmet. A Kongresszus úgy próbálta meg leszabályozni a kérdést, hogy egy évvel később elfogadta az Államközi Kereskedelmi Egyezményt, ami elviekben egy „szövetségi” rendfenntartó szerv hatáskörébe utalta a több államot érintő ügyeket – ilyen „szövetségi” szerv azonban még nem létezett.
Egy nap diktálás közben a titkárnő észrevette, hogy a főnöke nadrágjának cipzárja lecsúszott. Mikor kiment a szobából, még visszaszólt:
- Főnök úr, nyitva a barakkajtó!
A főnök először nem vette a lapot, de később rájött, hogy a cipzárjáról volt szó. Úgy gondolta, viccesre veszi a figurát, és behívta a titkárnőt az irodájába.
- Kisasszony! Amikor reggel észrevette, hogy nyitva a barakkajtó, látta a kommandóst is?
- Sajnos nem, uram - válaszolja a titkárnő. Én csak egy szegény hadirokkantat láttam, ahogy két homokzsákon üldögélt.
- Tábornok elvtárs! Szerjózsa elkapta a szifiliszt.
- Szerjózsát kitüntetni, szifiliszt agyonlőni.
Két katona nagy ládát cipel a falu végén.
Odamegy hozzájuk egy vénasszony és megkérdezi tőlük:
- Mi van ebben a ládában?
- Az hadititok.
- De azért látom, hogy jó nehéz lehet.
- Hát persze! Tele van rakétával.
A laktanyába új parancsnok érkezik. Összehívja az ezredet és ezt mondja:
- Katonák! Az én szótáramból hiányzik az a szó, hogy félelem..
Mire egy hang hátulról:
- A majrénál tetszett nézni?
Mellékelten küldök egy véletlenül nálam maradt szabadságos papírt, a képeket nézegetve egyre több emlék jut eszembe. A nevekkel már kicsit hadilábon állok, de azért tisztjeink neve megmaradt emlékezetemben. A laktanya parancsnok kezdéskor (1984. február 28.) >>>
1984-85-ben voltam katona a Kinizsiben, a III. században szolgáltam. Kovács Károly (Karcsi bácsi) volt a századparancsnokunk. A fénykép rólam és a Liaz konténerszállító gépjárműről készült.
Üdvözlettel: Pfahnl László (Pfahnl örm.)
Szabó Ervin küldött képeket amik 1984-85-ben készültek.
Új képek a "Régi képek" albumban Farkas Rudolftól.
R.S.
Sajna egyenlőre csak ezt a három fotót találtam és ezeknek a minősége sem valami jó. A telephelyen készítettük leszerelés előtt (1981 jan.-febr.) Üdv. Farkas Rudolf honvéd (utolsó nap őrvezető)
Új képek a "Régi képek" albumban Budai Miklóstól.
Tiszetlt Sándor!
Hosszas keresgélés után találtam 3 db publikusnak tűnő képet szolgálati időnkből. Ha érdemesnek tűnik a közzétételre akkor szívesen látnám az oldalon, mint jóleső visszatekintést a régi időkre.
Bombasztikus felvétel - Caught on tape: Bomb officer hit by exploding car in Thailand
R.S.
Kattincs a képre a videó megnézéséhez.
Van a veszélyességi pótléknak prémiuma?
Ha igen, akkor ennek a thaiföldi tűzszerésznek mindenképpen jár - de az is lehet, hogy inkább a felszerelését tervező és kivitelező cég érdemel díjat.
A munkáját végző tiszt az anyósülés felől – ne feledjük, hogy a távol-keleti országban a bal oldali sávban, a brit módi szerint kell közlekedni – próbálja meg a parkoló személygépkocsi ajtaját kinyitni, amikor a járműbe helyezett pokolgép robbanása telibe kapja.
Szerencsére bár a földre kerül, a védőruházatának köszönhetően a haja szála sem görbült, és miután összeszedte magát, sértetlenül távozik a helyszínről.
A támadás egyike annak a háromnak, amelyet feltételezhetően muszlim terrorista csoportok követtek el a kormányerők ellen a déli Narathiwat tartományban.
A katonák hazatérnek.
R.S.
Emlékszünk még milyen érzés volt az első néhány hét után találkozni szeretteinkkel, barátainkkal vagy szerelmünkkel?
Az alábbi videót csak is érősidegzetű férfiaknak és a meghatódotságtól sírni vágyó hölgyeknek ajánlom.
A videó megtekintéséhez kattincs a képre.
Új Fórum bejegyzés Sós Antaltól.
R.S.
Sziasztok.
Teljesen véletlenül akadtam rá erre az oldalra, de nagyon örülök, hogy rátaláltam. 91 májusában vonultam be sorkatonaként a laktanyába, tehát közvetlen a laktanya szétköltöztetése előtt. A tétényi fennsíkon kaptuk meg az alapkiképzést, főképpen Görgényi és Kardos őrmesteruraktól. Jó szívvel gondolok rájuk, csakúgy mint Szekula századosra és Dinnyés Ferenc hadnagyra.
Na lássuk mire emlékezem. A zászlóaljunk a főbejárat mellett balra volt.Vele szemben volt a tiszti épület.A zászlóalj pk.Danka János ales.volt aki időközben mint hallottam sajnos elhunyt. Mák György fhdgy.volt a töf.Háló Sándor őrgy.volt a pol.tiszt.A századunk emeletén volt az un.K század(kiszolgáló)ami a szakácsokból és pincérekből állt. A fsz.-en voltunk mi őrök. A többség adta a laktanya őrszolgálatát. Az őrszoba a már említett Kinizsi szobor mögött volt,a főbejárattal szemben. Én a kapus szakaszban voltam,ami annyit jelent,hogy az OLP-hez vittek minket ki 24 órás szolgálatra.24/24-ben nyomtuk. Első nekifutásra ennyi jutott eszembe.
"Hadaszat és Rendészet" szakágban olvashattok a témához füzödö blogokat.
Bejegyzés a fórumba.
Szevasztok egykori volt Kinizsisek! Szia Sanyi!
Először is neked szeretnék gratulálni a honlap létrehozásához. Nagyon örültem neki, amikor véletlenül rátaláltam. Kovács Tibi vagyok, alias Spiller a szemetes, a 3. századból. Talán emlékeztek rám néhányan. '88 augusztusától '90 februárjáig voltam lakója a "Kinizsi Hotelnek". Én intéztem anno a jogsikat. Így húsz év távlatából azért jó lenne néhány régi bajtárssal találkozni. Nekem is van pár fotóm a régi szép időkről, majd küldök át belőle.
Üdv mindenkinek:Tibi / Kovi
Bunkervilág Csepelen.
A DunaTV "Heuréka" című műsorában egy riport készült a Csepel Művek egykori területén létesített BGS óvóhelyek építéséről, használatáról, történetéről. A riport azen a linken érhető el. A műsoron belül a 13.perc 40.másodperctől indul a bunkerekkel foglalkozó riport.
Fórum bejegyzés.
Sziasztok ex-kopaszok!
Én is a Kinizsi lakója voltam 1976-1978-ig az MN5011 híradó egységnél.Talán emlékeztek,mi voltunk elöl közvetlenül a Budaörsi úti kapunál.Volt ott vevőtermünk és harcálláspontunk is.Én sokáig hírműhelyes voltam.Később 1978 telén az alegységünket áthelyezték a Vasváryba de szolgálatot adni visszajártunk a vevőterembe.
Dezső
Képek a nyolcvanas évek végéről.
Varga Sándortól kaptam ezeket a képeket amik valamikor 1988-89-ben készültek.
:)
Éjjel a laktanya kerítésén át próbálnak kiadni ketten egy lopott teherautó féltengelyt.
Hirtelen váratlan segítség érkezik, és hárman már boldogulnak.
- Kösz! De hogy kerülsz te ide tulajdonképpen? - kérdezi az egyik tolvaj. - Az őr vagyok a toronyból. Láttam hogy nehezen megy kettőtöknek.
Katonai emlékdoboz.
R.S.
Egy emlékdobozt ajánlott ismerősöm a figyelmembe. Kölcsön kértem fotózás céljából és hogy bemutassam az oldal látogatóinak is. Ez egy műanyag belsejű fém doboz. Körben az oldalakon a MAGYAR NÉPHADSEREG hadnemeinek jelzései láthatóak. Bövebben>>>
A Jobbik Magyarországért Mozgalom augusztus 28-án emlékezett az egykori Rongyos Gárda hőseire a budapesti Farkasréti temetőben.
RS
"Ha minden elvész: él a gárda"- A Rongyos Gárdára emlékeztek a Farkasréti temetőben A Jobbik Magyarországért Mozgalom augusztus 28-án emlékezett az egykori Rongyos Gárda hőseire a budapesti Farkasréti temetőben.
Két éve kezdtem el szerkeszteni a weboldalt. Köszönöm az eddigi segítséget amit a látogatóktól és a volt bajtársóktól kaptam történetek vagy fényképek formájában. Valamint a szóbeli és írásbeli köszöneteket és biztatásokat.
A számok: 11490 látogató, kb.250 fénykép, link cserék 9 weboldallal, 1 film a Bofors légvédelmi gépágyúról.
Egy levél amit egy katonatársamtól, volt bajtársamtól kaptam és benne foglaltatik ezen oldal lényege és célja :
Szia Sanyi!
Nagyon jó ötletnek tartom, hogy létrehoztad az oldalt!
Látszik, hogy törődsz vele, ...igen -őrizni kell a múltat és így "nekünk" is be-be villannak a régi ismerősök, bajtársak emlékek, események és az olykori szívások is.
Ma már a régi laktanyának nyoma sincs. Emlékezni jó, köszönjük neked Sanya az elmerengés élményét! :)
További sok évet kívánok a fenntartásához, na és persze "erőt, egészséget" !
Üdv: Ati. (Simon Attila - Simi) :)
Újra hadihajó úszott a Dunán.
RS
Az újrakeresztelés nagyszabású, polgári és katonai hajókból álló hajós felvonulás és ökumenikus szertartás keretében, valamint díszsortűz mellett zajlott. http://lajtamonitor.hu/
Fórum bejegyzés.
Sziasztok !
Én 1989 augusztustól- 1990 novemberig voltam a laktanya vendége, de így húsz év távlatából is sok mindenre és mindenkire emlékszem. A leszerelőzászlómon lévő aláírások gazdái közül persze van akiről fogalmam sincs, hogy ki lehetett, de a legtöbb arc azért megmaradt.
Budapest 2010. június 19. Hadtörténeti Múzeum - "Bofors" Légvédelmi gépágyú.
2010. 05. 14. Győr, Dandár nyilt nap! Képek.
Békási Imrétől kapott képeken nézhetjünk meg mi is történt azon a napon. >>>képek<<<
Koszovói cserelövészet amerikaiakkal
Forrás: www.honvedelem.hu - Kátai Róbert szds
Csere- és kvalifikációs lövészetet hajtottak végre az MH KFOR Kontingens műveleti századának katonái amerikai kollégáikkal a Keleti Többnemzeti Harci Kötelék (MNBG- S) felelősségi területén található Camp Bondsteel lőterén. A végrehajtott lövészet szorosan illeszkedik a több lépcsőfokból álló közös kiképzés menetrendjébe. Tovább>>>
Énekeljünk!
Tisztelt nótáskedvü bajtársak.
A Galga Express Band-től kapott hanganyagot továbbitottam a www.teasztar.hu weboldalhoz ahol Görbe Irénke szerkeztésében felkerült a karaoke listára. Ott lehet énekelni a "Szél viszi messze a fellegeket" című katonadalt.
Jó szórakozást kívánok.
Miniszteri elismerés Békási Imrének
RS
Ezen a weboldalon is megismerkedhetnek a kisbéri Perczel Mór katonai hagyományőrző egyesülettel.
>link< Akinek alpitója és vezetője miniszteri elismerésben részesült. Ezúton is gratulálok Békási Imrének.
"Békási Imre a Perczel Mór Honvéd Hagyományörzö egyesület elnöke 2010 február 25-én a Honvédelmi Minisztériumban Tömböl László honvéd vezérkari fönök úrtol a civil szervezetek és a honvédség közötti kiemelkedö munkavégzésének elismeréséért ünnepi emlék plakattet vett át az egyesülete sikeres munkája elismeréséért."
FÓRUM bejegyzés.
Olvassátok el Tóth Béla bejegyzését aki 1983 02.25-től volt a "hotel lakója" és az őrszázadnál szolgált. >>> tovább
Welcome to the wonderful world of Airsoft! One of the most enjoyable, and at times demanding, combat simulation sports there is. If this is your first venture into the hobby, we hope you find this document useful and interesting reading, if you’re already a seasoned player, and wish to add something to this article, please get in touch. >>> read more
CQB (Close Quarters Battle, Zárt környezetű harc, épületharc)
Találtam egy jó cíkket a Kalasnyikov.hu oldalon egy olyan harcászati alkalmazásról, technikáról ami a mi sorkatonai életünkből ( gépkocsivezetőknek annak idején minek is tanítóták volna?) ki maradt. Ma viszont felkészülve az anarchikus jővőre vagy csak mert szeretünk paintbollozni, airsoftozni, érdemes elolvasni.
ÉPÜLETHARC ALAPJAI
1. Bevezetés a CQB-be2. Felderítési alapok3. Kommunikáció4. Fedezék és rejtekhely5. Mozgás és szobák megtisztítása6. Egyszerű behatolási technikák7. Szobába behatolás kivitelezése8. Folyosó megtisztitásának technikái9. Továbbhaladás T-elágazásnál >>>tovább
Újabb régi képek, dokumentumok a képtárban. 1977-1979-ig tartó időszakból.
Én is a Kinizsi szállodában laktam 755 napig. Most megosztom önökkel ezeket a képeket. Üdvözlettel: Buga Sándor
Újra szolgálatban az AMP69
Idén 41 éves a méltatlanul elfeledett, magyar fejlesztésű AMP-69 gépkarabély, melyet a Magyar Néphadseregben 1974-ben rendszeresítettek. Az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj lövész kiképzéssel foglalkozó szaktisztjei 2006-2007-ben figyeltek fel újra a fegyver speciális lövészfeladatokhoz – még ma is korszerű – alkalmazási módjaira. A gyorsreagálású lövész katonák kiképzésébe így került vissza a helységharcra illetve a korlátozott katonai rendőr feladatokra való felkészítés részeként. December 2-3-án az évi rendszeres gyalogsági lövészeten megtörtént a 88-as teljes végrehajtó lövész állományának elméleti és gyakorlati kiképzése a fegyverre, amit éleslövészettel zártak a szakemberek. >>> tovább
***
Kapcsolodó cikk: Az AMD–65 és az AMP-69 története >>> olvasás
„…hol sírjaink domborulnak, unokáink leborulnak…” Bemutatkozik a HáEmGo
Első hallásra furcsának tűnhet e mozaikszó. A rejtély mögött a Háborús Emlékhelyeket GondozókTársaságaelnevezés búvik meg. E civil formációt az alapítók új, kerekasztal jellegű együttműködésre, országos hatókört megcélozva 2008. évben hozták létre. >>> bövebben
- Wartime memorial places caretakers' association -
„VERECKE HÍRES ÚTJÁN…” – jártunk 2009. december 06-án
A hadtörténelmi tanulmányok igen keveset írnak róla, csupán gróf Bercsényi Miklós levelezéseiben követhető nyomon. Ezekből kiderül, hogy Koncz Márton középkorú, vézna és beteges, a Csallóközt, a morva határvidékét és környékét alaposan ismerő vízimolnár, akinek születési ideje, illetve helye ismeretlen. 1704 nyarán csatlakozott gróf Bercsényi Miklós kuruc seregéhez. >>>Tovább
Új fórum bejegyzés.
Tisztelt volt Bajtársak!
Ne felejtsétek el, hogy a Kinizsiben volt a legendás "sines" egység az MN 2319. Darázs szds., Börgöndi ales., Sípos örgy., Kránitz hdgy., Kozák, Gajdácsi, Mészáros örm. Bihari f.törm., Kovács zls., és a többiek...... Üdvözlettel: Koós Pista.
*************************************
Levélben kértem Istvánt hogy emlékeivel egészitse ki hiányos információimat a "sinesekről". Levelemre a következő biztató sorokat kaptam:
Sándor!
Leveledet köszönettel megkaptam. Most röviden csak annyit, hogy a 2319, azaz a sínesek szállítmánykíséréssel foglalkoztak vasúton, az ország területén és a határokon túl is. Később bővebben írok, és fényképeket is mellékelek.
Üdvözlettel Koós István /1975 hon.-1977 szkv./
1989. október 25., szerda "Megkezdődött a Munkásőrség fegyvereinek elszállítása"
A mi zászlóaljunk is részt vett a munkásőrség fegyvereinek elszállitásában. Erről találtam egy cíkket az MTI archívumában:
- Szerdán a Munkásőrség számos épülete előtt, ahol hétfő dél óta katonák teljesítettek őrszolgálatot, honvédségi rendszámú teherautók jelentek meg. Megkezdődött a volt Munkásőrség fegyverzetének elszállítása.
Hatvan éve alapították az autógyárat, mely fénykorában tizenegyezer embernek adott munkát, és évente ötezernél több tehergépkocsit készített. Az egykori Dunai Repülőgépgyárat 1944. április harmadikán szőnyegbombázás tarolta le, később ez lett a magyar teherautó-gyártás központja. Ma már csak kiállítások alkalmával gurulnak Csepel teherautók az egykori gyár területén, ahol napjainkban több cég folytatja a járműipari hagyományt a szigethalmi ipari parkban, ahol megemlékeztek a legendás márka születéséről.>>>bövebben
A laktanya bezárásáról.
BUDAI MIKLÓS
a II. Század Szállító és Szállítmánykísérő Zászlóalj írnokának visszaemlékezése olvasható a laktanya bezárásáról:
91" közepe táján dőlt el végleg,hogy felszámolják,és bezárják a laktanyát -legalábbis minket ekkor tájékoztattak-.
Elkezdődtek a nagy találgatások ,hogy kit hova fognak vezényelni és milyen beosztásba kerül. Jellemző volt, hogy sokáig nem tudták a tisztek sem,hogy melyik alakulatnál fogják folytatni. A Zászlóaljparancsnok ezidőtájt ...
AZ ÜZLETI HÍRSZERZÉS ÉS AZ IPARI KÉMKEDÉS. .:. Kém Múzeumok - USA - FINNORSZÁG .:. A hírszerzés története. .:.
Magyar kereskedők mint hírszerzők .:.
Amit a lehallgatás felderítésről tudni kell (lehet) .:. Elhunyt "Elza", a szovjet hírszerző. .:.Hírszerzés, kémkedés – könyvek .:."Az angol beteg" : Gróf Almásy László Ede .:.Had- és rendvédelem-história, kicsit másképp. Tiboru blogjából. - Richard Sorge - Kim Philby - Elijahu Kohen.
A magyarok életében —mint minden lovas népnél— igen nagy szerepet játszott a közlekedési eszközként teherhordó málhásállatként, élelmiszercikként és harci eszközként használt ló. Hadjárataik harci sikereit nagymértékben szívós, igénytelen, amellett kitartó, rendkívül gyors és jól idomított lovaiknak köszönhették. A lovak megbecsülésére jellemző, hogy vallási szertartásaik alkalmával „fehér lovat" áldoztak isteneiknek. Ebből a szokásból arra lehet következtetni, hogy a szürke ló az értékesebbek közé tartozott. A ló színe egyébként a különböző csapatok megkülönböztetésére is szolgált. A hadba induló seregeket az ellátásukra és kiszolgálásukra hivatott nem harcolók követték. Ez a szállítóoszlop (későbbi elnevezés szerint vonat) szállította azt a legszükségesebb értelemben vett tartalékkészletet, ahonnan a működő hadsereg szükségleteit biztosította. Itt tartózkodtak az ellátási feladatokat végző kísérők, szekerek, tartalék lovak, szolgák, továbbá vándorlás idején a családtagok is. Itt voltak a tartalék harceszközök, innen juttatták ki a csapatokhoz szükség szerint az élelmet, innen pótolták a sebesült és elhullott lovakat, ide kerültek a hadifoglyok és a hadizsákmány, megőrzés végett.
Gratulálok a honlapjukhoz! Mint történész számára igazán nagy öröm, amikor azt látom, hogy mentik azokat az emlékeket, amelyek lassan eltünnének. Székesfehérváron egy olyan múzeum létrehozásán munkálkodunk, ami bemutatja a hidegháború éveinek katonaéletét. Ez már történelem. Ehhez rendkívül fontos adalék az önök honlapja is. Mégegyszer Gratulálok és köszönöm, hogy a honlapmat is felhasználja. Én is feltüntettem az önökét a linkajánlómban.
Az AMD–65(AMD - automata módosított deszantfegyver) a magyarországi Fegyver- és Gázkészülékgyár (FÉG) által gyártott Kalasnyikov-rendszerű gépkarabély. Az AKM–63 rövidített, kompakt felépítésű változata, amelyet a harcjárművek kezelőszemélyzete és a deszant csapatok tagjai számára alakítottak ki. A FÉG 1967-től gyártotta.
Újabb élő emlékforrás talált az oldalunkra: SZECSŐDI GÁGOR
Idézet Szecsődi Gábor leveléből:
"Történetem persze hogy van, tudod, aki 2 évet volt katona az öt évre
valót is tud hazudni belőle, aki tengerész az minden eltöltött évből
ötöt. Képzelheted, én voltam mind a kettő.... Inkább az idővel vannak
gondok, de azért majd összeszedem magam és
tolok át pár sort. Ezek szerint átment a kép... A képen (ezen a képen.klick) az a brigád
látható akit az 1980-as április 4-i dísszemle előkészítő munkáihoz
vezényeltek- Mi hordtuk ki (dísszemle után meg vissza) a tribünöket és
az azok felépítéséhez szükséges eszközöket. A Flotillától ( akkor még
nem ez volt a neve) is volt kinn egy raj, velük dolgoztunk együtt. Jó
dolgunk volt, nem cseszegetett senki, a SZOT székházban ebédeltünk, és
végig szép idő is volt. Nagy gyorsulási versenyeket rendeztünk
reggelente a Csepelekkel az akkor még üres felvonulási téren ( addig
amíg valami illetékes elvtárs be nem telefonált az alakulathoz). Amikor
vége volt, két vagy három kocsival maradtunk még, a május 1-i
felvonulásra "öltöztették" fel a kocsikat, egy képem erről is van, majd
küldöm. Amit most küldök : a kis képek ugyanonnan, a bal felsőből
van nektek is, ez talán kicsit jobb minőségű (itt), a körletben készült, az
alsó pedig egy reggeli eligazítás a gyakorló téren, szemben Becsey szds.
látható (itt). Másik kép: oszlopvezetési gyakorlat valahol a Bakonyban,
én az oszlopt 1/2-1 órával megelőzve forgalomirányítókat szállítottam (kép itt),
kis képen felül még a dísszemlés csapat, alul pedig látkép a Csepelből
"hazafelé" a laktanyába az M7-es bevezető szakakszán (itt)."
Szecsődi Gábor fórum bejegyzése: >>>itt<<< A többi kép a képtárban >>>itt<<<
Nehezen hiszi el az ember, de a BTR–80/A típusú harcjármű, ez a csaknem 14 tonnás „vasszörnyeteg” képes úszni is. És a vezetők – akik a Bevetési Irány 2009 gyakorlaton átkelnek vele a Dunán – azt mondják, hogy mámorító érzés, amikor a vízbe „csobban”…
A fórumban lehetőség van megosztani egymással a régi emlékeket, történeteket. >>>Fórum<<<
Nincs szükség regisztrálásra az oldalon. A moderálás jogát viszont fenntartom.
*********************************
Sziasztok.
Én 88 okt-90 februárig voltam a Kinizsiben katona ...
*****************************************
*_Szevasztok!_*
Túrok a neten és megszaladt a kezem. Beírtam a keresőbe az
alakulat számát. Erre kidobja ezt a honlapot. Sok mindenre számítottam,
de arra nem, hogy akad "elmeháborodott" aki erre is tudott időt szánni ... *****************************************
Tisztelettel köszöntelek bennetek az egykori MN 1480 Tapolcai rakétások nevében.
Gratulálok a honlaphoz, örülünk, hogy mások is úgy érzik, szükséges emléket állítani az egykori katonáknak, mely emlék állításról a haza elfelejtkezett. tovább >>>
*****************************************
Üdvözlet a Hotel Kinizsi minden korábbi lakójának!
Mi 90 novemberétől-91 novemberéig "szolgáltunk" a Laktanyában. A mi csapatunk volt az első1 éves szolgálatot teljesítő sorállomány...
*****************************************
Szevasztok Hotel Kinizsisek!
Mi 79 októbertől ,81 augusztusáig voltunk bent lakók ....
*****************************************
Görgényi őrmestertől:
Gyerekek!
Azért arra is tessék emlékezni, hogy milyen riadt szemű madárkák voltatok a bevonuláskor. >>>
*****************************************
Bejegyzés a fórumba Kelemen s.á. őrmestertől.
Ha már ilyen "kedvesen" kértél, akkor diktálok egy rövid kis levélkét.
Emlékszel-e rá, hogy az AWIA-n megkocsikáztatlak, Te a platón voltál és azt mondtad, hogy állva mindent kibírsz?! ...bövebben >>>
„Mindenekfelett jó spionok!” Aba Sámueltől a Duna-gate-ig
I.B.
A magyaroknak kémek elleni küzdelmét leíró első bizonyíték 1041-ben fedezhető fel az Aba Sámuel és Péter király közötti küzdelmekben. Aba Sámuel egy hatalmas mozgósítás titokban tartása érdekében ugyanis lezáratta az ország nyugati határait, és az utasokat, a kereskedőket, de még a követeket sem engedték ki az országból.
A török hódoltság időszaka bővelkedik titkos eseményekben. Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér az elhárítással kapcsolatban a következőket írta: „Bízzál, de nézd meg kiben..., mert szépen szól, esküszik, és az ellenségnél nagy vétket tett,... ez mind cselfogás lehet az te fejedre és a tieid veszélyére.”
Perczel Mór honvéd hagyományőrző egyesület. Kisbér.
Egyesületünk 2006-ban alakult 14 fövel.
Perczel Mór Honvéd Hagyományörző Egyesület.
Az egyesület kitalálója, megalkotója: Békási Imre hagyományörző alezredes úr....
"Nem látni az ellenséget" - renegát százados az afganisztáni pokolról.
Eperjesi Ildikó 2008-06-15
Jobban szerettem volna, ha harcba küldenek - mondta a Hírszerzőnek Kálmán Károly, az Afganisztánt megjárt nyugállományú százados. Kálmán ugyanis egyetért azokkal az ausztrál tisztekkel, akik szerint romlik a katonák harci morálja, ha távol tartják őket a frontvonalaktól. A szakértő szerint Afganisztánban az egyik legnagyobb veszély, hogy sokáig nem történik semmi, és ilyenkor "elalszanak" a katonák. Aztán hirtelen felgyorsulnak az események, és olyankor nehéz ritmust váltani.
A Csepel D-344 teherautó évtizedekig szolgált hűségesen a Magyar Néphadsereg, később a Magyar Honvédség csapatainál. A katonai szleng, csak Csepzon-nak hívta. Következzék egy kis Csepzon retro.Bövebben a haborumuveszete.huoldalon.
Jó képek érdekes katonai járművekről. Klick a képre.Nézzen be ahttp://ommszem.blog.hu-ra.
IVECO LMV
Cikkünkből kiderül, milyen egy jó katonai jármû.
Az Iveco könnyû, többfunkciós, állandó összkerék-hajtású vadonatúj katonai jármûve az LMV (Light Multirole Vehicle) típusnevet kapta - ezzel szemben az olasz hadseregben "Lince" néven szólítják, az angolok pedig "Panther"-re keresztelték át. tovább >>>
***********************
Az IVECO LMV két támadást követően is meg óvta az útasait.
Katona viccek, Gáz-riasztó fegyverek. Gyakorlás és viselés, Különös levél Horthy Miklósnak címezve.
KATONA VICCEK
- Kovács honvéd!
- Parancs, Őrmester úr!
- Álljon a sor végére!
- Na de ott már állnak!
Egy század újoncot felsorakoztat az őrmester.
Megkérdezi mindegyiktől, mit dolgoztak a besorozásuk előtt.
Elér három pestihez. Azok sorba kántálják:
- Higéniai szakreferens!
- Logisztikai menedzser!
- Humán transportör!
Erre az őrmester:
- Ne szépítsék itt nekem! Mondják ki, hogy takarító, raktáros és buszsofőr!
Kamikáze oktató az újoncoknak:
- Jól figyeljetek, mert csak egyszer mutatom meg!
Gáz-riasztó fegyverek. Gyakorlás és viselés.
Gyakran hangoztatják, hogy a gáz-riasztó fegyverekkel nem kell gyakorolni, hiszen nincsen lövedékük, nincs mivel célbatalálni. Ez azonban a helyes alapigazságból kiinduló téves következtetés tipikus esete.
Rendhagyó levél érkezett 1942 tavaszán Budapestre, egyenesen Horthy Miklósnak címezve: Alexandr Kolcsak orosz admirális özvegye kérte a kormányzót, segítsen szovjet földön élő rokonai felkutatásában. A lovagias ügy érdekében beindult a honvédség gépezete, és sikerrel járt – a hatvan éve elfeledett történet az FN.hu-n jelenik meg először. >>> tovább